BOJOVÉ UMENIE A SEBAOBRANA – ETIKA, ZODPOVEDNOSŤ, DISCIPLÍNA, POKORA, FILOZOFIA, UVEDOMELOSŤ

 

Existuje mnoho systémov sebaobrany a bojových umení. Ľudia ich vyvíjali predovšetkým preto, aby ochránili svoje domovy, majetok, obydlia, rodiny, keď sa lúpežnícke hordy a vyslanci utlačovateľov snažili rabovať v dedinách a nie na komerčný účel a handlovanie so stupňami, pásmi a kvalifikáciou, aby sa mohli medzi sebou porovnávať. Pomaly sa teda vytvárali techniky a systémy boja a provizórne zbrane, často predmety na remeselnú a roľnícku činnosť /tyče, nože, mačety, karambity…/, sa zdokonaľovali až k podobe, v akej ich poznáme dnes. Bojové umenia a zostavy taktiež slúžili a mali by slúžiť ako prostriedok prevencie zdravia, správneho dýchania, držania tela, dlhovekosti, harmonizácie tela, ducha a mysle.

 

Techniky sebaobrany tu v žiadnom prípade nie sú pre ochotných bitkárov, grázlov, agresorov, vyhľadavačov konfliktov. Majú slúžiť utláčaným a ľuďom, ktorí chcú bojovať proti strachu a byť pripravení. Taktiež týraným ženám a všetkým, ktorí si povedali DOSŤ! , a nie pre tých, ktorí sa burcujú POĎME NA TO!. Tým, ktorí chcú ochrániť seba, svojich blízkych, svoj majetok. Tým, ktorí chcú bez strachu ísť von, baviť sa s ľuďmi a čeliť zákernostiam, utláčaniu, bezpráviu, šikane. V žiadnom prípade nie pre tých, ktorí usilujú o vyhľadávanie konfliktov a ušla im podstata a filozofia boja. Ani pre tých, ktorí sa chcú v uliciach a po baroch biť a chcú, aby to vyzeralo zaujímavejšie, estetickejšie a technicky krajšie.

 

Techniky sebaobrany neslúžia k tomu, aby pekne vyzerali a aby sa nimi ľudia vystatovali a chválili pred kamarátmi, že čo všetko ovládajú, čo trénujú a ako dlho. V prvom rade ide o účelovosť. A ak sa grázel s tetovaniami, ktoré znázorňujú posolstvá násilia, nacizmu, boja a rôzne nenávistné heslá a dvojzmysly hraje na trénera, senseja, sifu a podobne… a učí tradičné čínske bojové umenia dalších grázlov, bez štipky pokory, posolstva a uvedenia žiakov do filozofie a podstaty učenia, tak je to nehoráznosť. Všetkému totiž vládne filozofia a hlbšie princípy. Patrí k tomu aj liečiteľstvo, bylinky, meditácie, akupunktúra, dýchacie cvičenia a podobne… .

 

Nezabúdajme, že všetky tie techniky, zostavy, systémy a príslušná filozofia sa vytvárali a zdokonaľovali stovky rokov a aj nové štýly majú základy a prvky zo starobylých bojových umení a ich myšlienkou nie je ubližovať a vyhľadávať obete – figurantov, na ktorých si možno osvojovať boj, ale vedú k pokore, úcte, disciplíne, zdraviu, dlhovekosti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *