ŽIVOT AKO PLYNUTIE RIEKY


Áno, každý môže dosiahnúť všetko, čo si zaumieni. Ale za akú cenu? Niekomu to ide ľahko a niekto musí vynakladať veľké úsilie. Využívaním svojich talentov a predpokladov dosiahneme cieľ ľahko a činnosť, na ktorú máme vlohy nám pôjde odruky. Nie je totiž umenie dobehnúť do cieľa unavený. Mali by sme sa dobre cítiť aj počas dosahovania cieľa a nie len v ňom. Na konci síl.


Mali by sme využívať svoje fyzické predpoklady, vrodené vlastnosti, talenty. Nie ísť proti nim kvôli rozmaru, chvíľkovým ošiaľom, či motivačnému vymývaniu mozgov.


Mnoho ľudí robí niečo len preto, že sa mu to páči, alebo kvôli momentálnej módnej vlne a tomu, čo je in a zotrváva pri tom napriek tomu, že sa mu nedarí. Ako napríklad poker. Mnoho ľudí ho hraje len preto, že sa im to páči, no prehrávajú obrovské peniaze, pretože na to nemajú. Aj na hru treba talent. Ak niečo ide ťažko a na ceste stretávate množstvo prekážok, znamená to, že to nie je pre vás. Život a všetko v ňom by malo plynúť ako rieka. Tá sa nemusí snažiť o to, aby tiekla. Využíva k tomu svoju prirodzenú vlastnosť – tečenie. A prekážky šikovne obopláva. Nakoniec vždy dosiahne svoj cieľ a vleje sa do mora. Prečo by teda mala tiecť opačným smerom?


Zamorila nás obrovská epidémia motivačnej literatúry, videí a citátov, ktoré sa nám snažia vnutiť, že tá najťažšia cesta je tá pravá, treba ísť cez prekážky, cez bolesť a proti sebe. Tieto citáty sú pekne štylizované, dobre sa počúvajú, ale je to totálny nezmysel. Na životnej ceste sa musíme cítiť dobre a využívať svoje talenty a predpoklady. Talentovaný maliar sa nemusí snažiť, aby namaľoval pekný obraz. Proste chytí štetec a namaľuje umelecké dielo. Bez snahy, prekážok a honby za niečim. Snaha totiž oslabuje. Taktiež napríklad človek, ktorý má v sebe prirodzenú autoritu nemusí ani kričať, ani mať 150 kg svalov k tomu, aby pri ňom ľudia stáli v pozore a dav ho počúval a bral od neho všetko. Taktiež rodený vizionár nepotrebuje špekulovať nad tým, v čom bude podnikať. Má v tom jasno hneď a darí sa mu v tom. Ak máte na niečo talent a predpoklady, nepotrebujete k tomu motiváciu, aby vás hnala vpred, ani ukričaného kouča.


Táto filozofia je taktiež o dlhovekosti a o zdraví. Nejsť proti sebe snahou, bolesťou, trápením sa a podobne. To sú jasné signály, že by sme to nemali robiť. Práca, koníčky a všetká činnosť by nám mala ísť odruky. Nie strhať sa kvôli pár rokom slávy a v období starnutia a staroby byť odpísaní. Kvôli chvíľkovému obdivu okolia, alebo možnosti rozdávať rozumy ostatným. Mnohí športovci, ktorí dosiahli v mladosti úspechy a automaticky seba samých nominovali na rozdávačov rád, v neskoršom veku trpia. Pri tej honbe za uznaním a slávou totiž zabudli na to, že život sa neskladá len z detstva, puberty, dospievania a dospelosti, ale aj zo starnutia a staroby. A aj v tomto období si treba dať šancu.


Mnohí chcú všetko ihneď. Okamžité výsledky, bez cesty k ním. Ihneď byť úspešní, najlepší, bohatí, vplyvní, rešpektovaní a to aj za cenu bolesti, krvi, utrpenia. Hlavne, nech je to hneď. To je ale beh na krátke trate.


Tak, ako nie je pre každého jednotný predpísaný jedálniček, tak nie je pre každého šport, umenie, verejný život, politika a podobne… . Nájdite svoje skryté talenty a predpoklady a čerpajte z nich. Bude sa vám žiť ľahšie.


A nezabúdajte, že prekročiť svoje hranice znamená smrť. To, že sa blížite výkonmi k svojmu vrcholu a maximu, že lámete vlastné rekordy neznamená, že prekračujete svoje hranice. Aj keď sa to asi pekne počúva, znie to vznešene a úspešne.


Nechajte sa unášať životom, využívajte to, čo máte od ostatných navyše, čerpajte z toho a na životnej ceste stretnete všetko čo potrebujete aj bez toho, aby ste sa snažili, drali, predbiehali, kričali od bolesti a krvácali.


Žiadne novodobé a moderné osvety, kulty, ošiale, citáty a motivačné materiály neprekonajú starobylé pravdy a filozofiu. Opýtajte sa starých čínskych majstrov na dlhovekosť, spokojnosť, umenie, snahu a zdravie. Odpoveďou vám bude plynutie rieky.


Wu Wei – Konaj nekonaním


-feng shui MH-

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *