V MEDITÁCII NEHĽADAJTE ZLOŽITOSŤ. JE TO O ĽAHKOSTI.

Mnohí si myslia, že meditovať je obtiažne. Ide ale o ľahkosť. Žiadne zložité a krkolomné úkony a pozície. Zložitosť z toho robia ľudia, ktorí by chceli byť tými, ktorí meditovanie vymysleli a zadefinovali. 

Aj pri Buddhovi to bolo o ľahkosti. Proste sa rozhodol, že si sadne pod strom a bude sedieť, až kým nenadobudne poznanie. A skutočne stačí len sedieť, alebo pokojne aj ležať. Záleží na tom, aby ste sa v danej polohe cítili dobre. Nemusia to byť žiadne krkolomné pozície s prepletenými nohami ako praclík, ktoré človeku ani nie sú prirodzené. 

Je dôležité si nájsť svoju obľúbenú polohu, aby ste sa cítili dobre, nič vás netlačilo, ani nebolelo a dosiahli ste tak uvoľnenie. To asi nepríde hneď na prvýkrát, no pravidelnosťou ho časom dosiahnete. Akýmsi vnútorným zrakom sledujte svoje pocity; pozorujte myšlienky, ako sa vám preháňajú hlavou, ale nesnažte sa ich vyriešiť. Len ich cíťte a pozorujte ako film v kine. Alebo ako vlak, ktorý ťahá vagóny, plné vašich myšlienok. Odíde jedna, príde ďalšia. Postupne venujte pozornosť svojim pocitom, ktoré sa vo vás objavujú pri pozorovaní toho, čo sa vám odohráva v hlave. Ako sa vaše telo uvoľňuje a ako niektoré časti vibrujú, alebo sa zahrievajú. Len buďte pokojní, v pohodlnej polohe a nehýbte sa. Všetko príde samo. Chce to cvik, no rozhodne v tom nehľadajte zložitosť, náročnosť a extrémne umenie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *