HROZBA ZNÁSILNENIA. SEBAOBRANA, PREVENCIA, OSVETA.

Dnešný článok možno nebude tak lahodiaci duši, budem ho písať v inom štýle a bude sa čítať ťažšie, no bohužiaľ aj táto téma je aktuálna a závažná a je dobre si občas uvedomiť, že to nie je niečo, čo sa deje niekde daleko od nás, alebo len v zlých filmoch, neobyčajným ľuďom. Je preto dobré si uvedomiť prítomnosť tejto hrozby a vedieť sa brániť, nezanedbávať prevenciu a osvetu.

Človek má v sebe stále aj zvieraciu, pudovú stránku, ktorú už dlhodobo v mnohých smeroch zastrašuje zákon a vidina trestov. No v kolíske ľudstva predstavovala sexuálna túžba chlapa uloviť si ženu a zmocniť sa jej skôr, než mu zase neušla do lesa. Nebrali to ale tak, že by sa dopustili niečoho zlého. A v dnešnej dobe stále existuje sexuálna túžba, no taktiež sa riadime zákonom, zásadami, verejnou mienkou, pravidlami spoločnosti a spolunažívania. Máme vštepovanú jasnú definíciu dobra a zla. No stále je tu ten zvierací pud, ktorý máme od prírody.

Dnes chcú byť ženy sexy, pútať pozornosť a byť obdivované. Čo ale znamená byť sexy? No predsa vzbudzovať sexuálnu túžbu u čo najviac chlapov. Tu však hrozí riziko, že sa medzi nimi nájde taký, ktorý si tento signál vysvetlí po svojom a zaútočí. Veď predsa, ak chce byť žena vyzývavá, čo to znamená? K čomu vyzývajú? Mini oblečením, nápadným makeupom, zvodným tancom, dráždením? Vyzývajú k sexu, napriek tomu, že nechcú aby k nemu došlo. No je dobre si uvedomiť, že medzi stovkou chlapov na diskotéke sa môže nájsť jeden, ktorý sa neovládne. A aj o tom je dôležitosť prevencie. Dávať pozor, aké signály, vibrácie dávate do priestoru. Medzi ľudí. Pretože ženy, uvedomte si, že ženská krása sa nemeria podľa toho, koľko mužských rozkrokov okolo seba prekrvíte.

Je príliš naivné si myslieť, že “prečo práve mne by sa malo niečo stať?” a chodiť v noci samé, často cez miesta, ktoré sú opustené, nefrekventované, neosvetlené; stretávať sa s cudzími chlapmi, ktorých spoznáte cez internet; siahať chlapom pri tanci do rozkrokov, zvádzať ich, ísť s niektorým z nich samé na odľahlé miesto a potom to zrazu všetko stopnúť, pretože ste mali v úmysle len provokovať.

Je taktiež naivné si myslieť, že sa dokážete samé ubrániť, ako som to už počul od poniektorých žien a že sa dokážete bleskovo a presne trafiť útočníkovi kolenom do rozkroku. Taktiež nie je možné vo chvíli, keď vám niekto odzadu zovrie hrdlo, aby ste bez paniky stihli rozopnúť kabelku, nájsť v nej slzák a presne ním trafiť násilníka a to bez toho, aby ste ním zasiahli aj seba. Taktiež väčšina obranných techník je k ničomu, pretože útočník k vám málokedy bude ideálne otočený, aby ste ho mohli zasiahnúť a čeliť niekomu, kto má reálny úmysel vám ublížiť, je úplne niečo iné, ako tréning, alebo boj s rozhodcom. Tento akt sa totiž nezastaví po pobúchaní rukou o žinienku v snahe vzdať sa, a nie je nablízku nikto, kto by píšťalkou fyzický stret ukončil a vyhlásil víťaza. A ten strach a panika? Tá zohráva najväčšiu úlohu. Môže vás totálne odstaviť, paralyzovať. Všetko bude hrať proti vám. Jediné, čo môže pomôcť, je kričať. Žiadny násilník netúži po svedkoch, ani náhodných záchrancoch. Krikom vzbudíte pozornosť a je tam reálna šanca zastrašiť násilníka. Z reálne efektívnej sebaobrany je dobré používať údery hlavne v zásade tvrdým na mäkké, mäkkým na tvrdé. Nesnažiť sa za každú cenu bezhlavo udierať päsťou do hlavy. K výučbe aktívnej a efektívnej sebaobrany špeciálne pre ženy slúži mnoho programov. A v Orient akadémii vás taktiež naučíme, ako čeliť útokom násilníka. Stačí nás kontaktovať.Stretol som sa s mnohými ženami, ktoré boli znásilnené, hľadali pomoc a boli ochotné sa so mnou o tom rozprávať. Väčšina z nich tvrdila, že tušili, že k útoku dôjde, no nevenovali tomu potrebnú pozornosť. Či už hrdosť, tvrdosť, ľahostajnosť a predstava, že každý má strach zo zákona, alebo sa dá zastrašiť bránením sa. Mysleli si, že sa dokážu ubrániť a že sú dosť silné na to, aby premohli útočníka. Omyl. Ale existuje mnoho iných situácií a okolností, ktoré len potvrdzujú chorobnosť, zvrátenosť a narušenosť páchateľa.

Opäť zdôrazním prevenciu. Nesnažiť sa za každú cenu byť stredobodom spoločnosti na nevhodných miestach, nezúčasťnovať sa sexistických rozhovorov, nebyť za každú cenu vyzývavé, neprovokovať, nezačínať niečo, čo nemáte v úmysle dokončiť, nerozdávať telefónne čísla, adresy, nesúhlasiť s doprovodom domov, ak toho človeka nepoznáte, nestretávať sa samé na osamelom mieste s niekym, koho identita vám je známa len z internetu, pozor na neosvetlené miesta, nefrekventované uličky a neskoré osamelé prechádzky, cesty domov a falošné predstavy, že vám sa predsa nemôže nič stať, alebo že sa ubránite. Stačí zanedbanie maličkosti a kvôli chvíli strachu, bolesti a bezbrannosti budete poznačené po zbytok života.

Riziko sexuálnych útokov na ženy je možné v každom veku, napriek tomu tie mladšie generácie majú z tejto problematiky zábavu. Osveta a informácie sú však veľmi doležité už v skorom veku. Sexuálne motivovaných násilných činov pribúda a prevencia a príklady zo života, aj keď sú drastické, je nutné predkladať ako skutočnosť, že to nie je nereálna hrozba a následky sú trvalé, ako na tele, tak na duši.

Zhrnul by som to tak, že žena, ktorá vzbudzuje túžbu svojim vyzývavým správaním, výzorom, oblečením, riskuje, že sa jej bude chcieť niekto zmocniť. Niekto,kto v sebe neudrží tú potrebu, ktorá je stará od nepamäti a krotená len zákonom a možnými následkami na potrestanie, či odsúdenie verejnosťou. Je to ako s peknou vecou, ktorá sa zapáči zlodejovi a ten vie využiť príležitosť a ukradne ju pre seba. Ak teda žena ide s úmyslom byť sexy, mala by rátať s tým, že sa niekto nemusí udržať. Že niekde blízko je zrúda, ktorá ju pozoruje a čaká na príležitosť. Zrúda, ktorá si vyberá na základe niečoho, čo jej udrie do očí, niečoho čo je iné, čo vyčnieva.

Motívov útokov je veľa, niektoré sexuálne orientované, iné kombinované s túžbou po krvi, po pocite moci, po vybití si nenávisti, po radosti z násilia. Nech je žena atraktívna, sexy, mladá, pekná, chudá, ale aj stará, neatraktívna, pri tele, vždy je tam to jedno a to vytvorenie príležitosti pre útočníka. Príležitosť vytvorená samotou, neopatrnosťou, ľahostajnosťou, vyzývavosťou, provokáciou.

Viem, že žiadna žena nebude chodiť oblečená vo vreci a neprestane sa maľovať a chodiť do spoločnosti. Nie je ich vina a zlyhanie, že sa po svete potulujú zrúdy, konajúce pudovo, nerešpektujúc slobodu a posvätnosť tela, aj keď sexuálna túžba, jej ukojenie a zvierací sposob zmocnenia sa ženy je starší, ako právo a zákon a navždy bude zapísaný do konania človeka, podobne ako zvieracie počínanie si pri športe, pri boji, alebo v kritických, hraničných situáciach. Treba s tým v živote počítať. Počítať s touto formou „ľudskosti“ vždy, keď sa vyberiete do ulíc, do spoločnosti, alebo keď večer zabudnete zamknúť dvere.

Príklad zo života:

Čakal som po práci v neskorých nočných hodinách na električku. Neďaleko je turistická ubytovňa, ktorá poskytuje strechu nad hlavou roznym individuám. Všimol som si, ako cez park ide atraktívna mladá dáma, v minisukni a nejakom torze trička a oproti nej sa tackajú traja mladíci. Keď sa s ňou na chodníku míňali, tak jeden z nich za ňou obdivne zapískal. Ona ihneď pohotovo zareagovala, začala vyzývavo vrtieť zadkom a posielať im bozky. To jeden z podgurážených mladíkov vzal ako výzvu, spolu s kumpánmi ju dobehol, chytil za ruku a začal ťahať hlbšie do parku, medzi stromy, do tmy. To už jej ale jedno nebolo, aj keď si o to koledovala. Keby som neskríkol, aby ju nechali, kto vie, čo by sa bolo stalo a či by ešte niekedy v živote natiahla na seba minisukňu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *