TABATA – INTENZITA, INTENZITA, INTENZITA

Tabata zažíva obrovský boom. Všade je množstvo článkov a videí o tomto type tréningu, ktorý však nie je žiadnou novinkou. Tabata by sa skôr dala definovať ako nová forma vysoko intenzívneho intervalového štvorminútového tréningu, ktorý stačí na zaznamenanie vynikajúcich výsledkov, odzrkadlených na tele a kondícii.

 

Dá sa povedať, že Tabata je na Slovensku novinkou, ktorá si získava stále viac priaznivcov. Jej názov je odvodený od mena japonského vedca Dr. Izumiho Tabatu, ktorý sa špecializoval na vysoko intenzívny intervalový tréning, označovaný aj HIIT, pričom samotná Tabata vznikla pri pozorovaní tréningu rýchlokorčuliarov. Dr. Tabata tak prišiel na to, že 20 sekúnd maximálneho výkonu a 10 sekúnd odpočinku, je ideálnou kombináciou. Veľkou výhodou Tabaty je, že ju môžeme vykonávať kdekoľvek, bez používania pomôcok. Dôležitá je však poctivosť dodržiavania intervalov a cvikov. Ochráni vás pred svalovými zraneniami, šetrí váš čas, pomáha vám spaľovať väčšie množstvo tukov, zrýchľuje metabolizmus a je jednoduché s ňou začať.

Medzi používané cviky patria angličáky, drepy, drepy s výskokom, kľuky, šprint, sed-ľah, boxovanie do vreca, švihadlo, lapy, zhyby a iné ďalšie cviky, ktorých je naozaj veľké množstvo a každý si môže vybrať, čo mu najviac vyhovuje. Začnite však ľahšími cvikmi, pretože je dôležité, aby ste tréning dokončili.

 

A na čo si dávať pozor?

– základom je poriadna rozcvička/strečing

– nevzdať to, keď prídu bolesti svalov

– pri zostavovaní vlastného plánu nezabudnite zapojiť všetky svalové partie

– na začiatok odporúčame pomalšie tempo, ktoré môžete časom zvyšovať

– v prípade cvičenia s pomôckami si ich všetky pripravte vopred

– naštudujte si správnu techniku prevedenia cvikov

 

Ako pomôcku pri cvičení si môžete zakúpiť Tabata timer, ktorý vám bude pomáhať počítať intervaly, aby ste sa vy mohli sústrediť na samotné cvičenie.

 

 

 Čo poviete napríklad na takýto tréning?

1. Kombinácia – Drepy hlboké + Vysoký skipping

2. Kombinácia – Kliky (Kľuky) + Angličáky (Burpee)

3. Kombinácia – Jumping Jack + Švihadlo

4. Kombinácia – Skracovačky + Sklápačky

5. Kombinácia – Superman (v pohybe) + Superman diagonálne (v pohybe)

 

/foto: fitland.sk/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *