VING TSUN – RÝCHLA, TVRDÁ A EFEKTÍVNA SEBAOBRANA

Ving Tsun je staré bojové umenie, pochádzajúce z Číny, zamerané na reálnu a efektívnu sebaobranu a boj. V preklade znamená večnú jar. Žiak tohto kung-fu štýlu už v krátkom čase vidí výsledky, ak trénuje správne a pod dobrým vedením, pričom Ving Tsun obsahuje len tri formy/zostavy bez zbrane, jednu na drevenom panákovi, jednu s motýlimi mečmi a jednu s dlhou tyčou.


Ving Tsun nie je len učením sebaobrany. Je to cesta sebapoznania, disciplíny, rozvoja tela aj ducha. Predstavuje komplexný bojový systém, využívajúci všetky časti tela vo svojich funkčných podobách – kopy, údery päsťou, dlaňou, lakťom, chrbtom ruky, bodanie prstami, údery hlavou; taktiež eliminačné techniky ako páky, škrtenie, znehybnenie. Tento štýl je veľmi deštruktívny a zameriava sa na citlivé miesta ako krk, nos, oči, čeľusť, rozkrok, solar. V prípade potreby učí, ako používať zbrane.


Ving Tsun je efektívnou obranou proti jednému, či viacerým súperom, holým rukám, alebo zbrani. Spája obranné aj útočné techniky na krátku vzdialenosť a hodí sa aj pre ženy.


Formy v postupnom slede vedú k správnemu postoju, stabilite a zladeniu pohybov. S partnermi sa trénujú údery, kopy, techniky, taktiež sa využívajú lapy, boxovacie vrecia, drevený panák. Už základné techniky sú pri sebaobrane veľmi účinné, samozrejme spolu so schopnosťou rozoznať signály a vyhodnotiť situáciu, analyzovať nebezpečenstvo a v prípade potreby vedieť rýchlo, tvrdo a efektívne zareagovať.


Často môžete vidieť techniku Chi Sao – lepiace sa ruky, ktorá sa zameriava na kontrolu protivníka za nepretržitého kontaktu. Kontrolou končatín súpera sa zdokonaľuje prepojenie obrany aj útoku v každom pohybe a študent sa naučí vnímať pohyb a tlak súpera pomocou hmatu. Túto techniku môžete trénovať aj so zaviazanými očami.

Popri výuke Ving Tsun sa venujeme aj filipínskemu bojovému umeniu Escrima.

Čo dodať na záver? Ving Tsun si vzalo to najlepšie z kung-fu, aby tak vytvorilo vysokoefektívny systém boja, v ktorom nejde o fair play, pretože žiadny útok nie je férový. Vzhľadom k tomu, že Ving Tsun nevyžaduje krkolomné akrobatické prvky, je vhodné pre všetky typy postavy a nekladie dôraz na pohybové nadanie žiaka, vek, či pohlavie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *