BOJOVÉ UMENIE A SEBAOBRANA – ETIKA, ZODPOVEDNOSŤ, DISCIPLÍNA, POKORA, FILOZOFIA, UVEDOMELOSŤ

 

Existuje mnoho systémov sebaobrany a bojových umení. Ľudia ich vyvíjali predovšetkým preto, aby ochránili svoje domovy, majetok, obydlia, rodiny, keď sa lúpežnícke hordy a vyslanci utlačovateľov snažili rabovať v dedinách a nie na komerčný účel a handlovanie so stupňami, pásmi a kvalifikáciou, aby sa mohli medzi sebou porovnávať. Pomaly sa teda vytvárali techniky a systémy boja a provizórne zbrane, často predmety na remeselnú a roľnícku činnosť /tyče, nože, mačety, karambity…/, sa zdokonaľovali až k podobe, v akej ich poznáme dnes. Bojové umenia a zostavy taktiež slúžili a mali by slúžiť ako prostriedok prevencie zdravia, správneho dýchania, držania tela, dlhovekosti, harmonizácie tela, ducha a mysle.

 

Techniky sebaobrany tu v žiadnom prípade nie sú pre ochotných bitkárov, grázlov, agresorov, vyhľadavačov konfliktov. Majú slúžiť utláčaným a ľuďom, ktorí chcú bojovať proti strachu a byť pripravení. Taktiež týraným ženám a všetkým, ktorí si povedali DOSŤ! , a nie pre tých, ktorí sa burcujú POĎME NA TO!. Tým, ktorí chcú ochrániť seba, svojich blízkych, svoj majetok. Tým, ktorí chcú bez strachu ísť von, baviť sa s ľuďmi a čeliť zákernostiam, utláčaniu, bezpráviu, šikane. V žiadnom prípade nie pre tých, ktorí usilujú o vyhľadávanie konfliktov a ušla im podstata a filozofia boja. Ani pre tých, ktorí sa chcú v uliciach a po baroch biť a chcú, aby to vyzeralo zaujímavejšie, estetickejšie a technicky krajšie.

 

Techniky sebaobrany neslúžia k tomu, aby pekne vyzerali a aby sa nimi ľudia vystatovali a chválili pred kamarátmi, že čo všetko ovládajú, čo trénujú a ako dlho. V prvom rade ide o účelovosť. A ak sa grázel s tetovaniami, ktoré znázorňujú posolstvá násilia, nacizmu, boja a rôzne nenávistné heslá a dvojzmysly hraje na trénera, senseja, sifu a podobne… a učí tradičné čínske bojové umenia dalších grázlov, bez štipky pokory, posolstva a uvedenia žiakov do filozofie a podstaty učenia, tak je to nehoráznosť. Všetkému totiž vládne filozofia a hlbšie princípy. Patrí k tomu aj liečiteľstvo, bylinky, meditácie, akupunktúra, dýchacie cvičenia a podobne… .

 

Nezabúdajme, že všetky tie techniky, zostavy, systémy a príslušná filozofia sa vytvárali a zdokonaľovali stovky rokov a aj nové štýly majú základy a prvky zo starobylých bojových umení a ich myšlienkou nie je ubližovať a vyhľadávať obete – figurantov, na ktorých si možno osvojovať boj, ale vedú k pokore, úcte, disciplíne, zdraviu, dlhovekosti.

KRÁTKO O UMENÍ. V ŽIVOTE ČLOVEKA BY MALO MAŤ SVOJE MIESTO

Umenie ako nadstavba ducha je v živote človeka veľmi dôležité. Či už pre rozvoj, alebo pre zdravie. Ľudia často pojem kultúra a umenie podceňujú, prehliadajú, či berú ako samozrejmosť. Len ako prostriedok zábavy, či rozptýlenia.

 

Áno, sú rôzne formy a druhy umenia. Niektoré viac zábavné, niektoré vážnejšie. Každé umenie však posilňuje ducha.

 

Napríklad taký obyčajný vtip. Berieme ho len ako prostriedok zábavy, no je taktiež dôležitý pre posilnene ducha. Vtipy boli dôležité pre ľudí, ktorí žili v ťažkom období, či tvrdom politickom režime. Pre ľudí, ktorí bojovali vo vojnách, aj pre ľudí chorých. To, že si rozprávali vtipy na danú ťažkú situáciu v ktorej boli, im pomohlo, aby sa nezbláznili. Aj takáto jednoduchá forma umenia posilňuje ducha.

 

Venujte vo svojom živote čas a priestor umeniu. Choďte na výstavy, vernisáže, koncerty, vystúpenia, čítajte knihy. Pozorujte, ako na vás duchovná sila umenia pôsobí. Postavte sa napríklad v galérii pred nejaký obraz a vnímajte, aké pocity vo vás vyvoláva. Čo vo vás posilňuje. Načúvajte svojmu vnútru. Čím kvalitnejšie umenie budete okolo seba mať, tým kvalitnejší bude váš duch.

Taktiež by ste mali mať nejaké umelecké diela aj doma a na pracovnom stole. Aby sa stalo súčasťou vášho bežného života. Nie je to dôležité len pre kvalitu života ako takého, ale taktiež posilňuje vaše zdravie.

 

-feng shui MH-

ŽIVOT AKO PLYNUTIE RIEKY

Áno, každý môže dosiahnúť všetko, čo si zaumieni. Ale za akú cenu? Niekomu to ide ľahko a niekto musí vynakladať veľké úsilie. Využívaním svojich talentov a predpokladov dosiahneme cieľ ľahko a činnosť, na ktorú máme vlohy nám pôjde odruky. Nie je totiž umenie dobehnúť do cieľa unavený. Mali by sme sa dobre cítiť aj počas dosahovania cieľa a nie len v ňom. Na konci síl.

 

Mali by sme využívať svoje fyzické predpoklady, vrodené vlastnosti, talenty. Nie ísť proti nim kvôli rozmaru, chvíľkovým ošiaľom, či motivačnému vymývaniu mozgov.

 

Mnoho ľudí robí niečo len preto, že sa mu to páči, alebo kvôli momentálnej módnej vlne a tomu, čo je in a zotrváva pri tom napriek tomu, že sa mu nedarí. Ako napríklad poker. Mnoho ľudí ho hraje len preto, že sa im to páči, no prehrávajú obrovské peniaze, pretože na to nemajú. Aj na hru treba talent. Ak niečo ide ťažko a na ceste stretávate množstvo prekážok, znamená to, že to nie je pre vás. Život a všetko v ňom by malo plynúť ako rieka. Tá sa nemusí snažiť o to, aby tiekla. Využíva k tomu svoju prirodzenú vlastnosť – tečenie. A prekážky šikovne obopláva. Nakoniec vždy dosiahne svoj cieľ a vleje sa do mora. Prečo by teda mala tiecť opačným smerom?

 

Zamorila nás obrovská epidémia motivačnej literatúry, videí a citátov, ktoré sa nám snažia vnutiť, že tá najťažšia cesta je tá pravá, treba ísť cez prekážky, cez bolesť a proti sebe. Tieto citáty sú pekne štylizované, dobre sa počúvajú, ale je to totálny nezmysel. Na životnej ceste sa musíme cítiť dobre a využívať svoje talenty a predpoklady. Talentovaný maliar sa nemusí snažiť, aby namaľoval pekný obraz. Proste chytí štetec a namaľuje umelecké dielo. Bez snahy, prekážok a honby za niečim. Snaha totiž oslabuje. Taktiež napríklad človek, ktorý má v sebe prirodzenú autoritu nemusí ani kričať, ani mať 150 kg svalov k tomu, aby pri ňom ľudia stáli v pozore a dav ho počúval a bral od neho všetko. Taktiež rodený vizionár nepotrebuje špekulovať nad tým, v čom bude podnikať. Má v tom jasno hneď a darí sa mu v tom. Ak máte na niečo talent a predpoklady, nepotrebujete k tomu motiváciu, aby vás hnala vpred, ani ukričaného kouča.

 

Táto filozofia je taktiež o dlhovekosti a o zdraví. Nejsť proti sebe snahou, bolesťou, trápením sa a podobne. To sú jasné signály, že by sme to nemali robiť. Práca, koníčky a všetká činnosť by nám mala ísť odruky. Nie strhať sa kvôli pár rokom slávy a v období starnutia a staroby byť odpísaní. Kvôli chvíľkovému obdivu okolia, alebo možnosti rozdávať rozumy ostatným. Mnohí športovci, ktorí dosiahli v mladosti úspechy a automaticky seba samých nominovali na rozdávačov rád, v neskoršom veku trpia. Pri tej honbe za uznaním a slávou totiž zabudli na to, že život sa neskladá len z detstva, puberty, dospievania a dospelosti, ale aj zo starnutia a staroby. A aj v tomto období si treba dať šancu.

 

Mnohí chcú všetko ihneď. Okamžité výsledky, bez cesty k ním. Ihneď byť úspešní, najlepší, bohatí, vplyvní, rešpektovaní a to aj za cenu bolesti, krvi, utrpenia. Hlavne, nech je to hneď. To je ale beh na krátke trate.

 

Tak, ako nie je pre každého jednotný predpísaný jedálniček, tak nie je pre každého šport, umenie, verejný život, politika a podobne… . Nájdite svoje skryté talenty a predpoklady a čerpajte z nich. Bude sa vám žiť ľahšie.

 

A nezabúdajte, že prekročiť svoje hranice znamená smrť. To, že sa blížite výkonmi k svojmu vrcholu a maximu, že lámete vlastné rekordy neznamená, že prekračujete svoje hranice. Aj keď sa to asi pekne počúva, znie to vznešene a úspešne.

 

Nechajte sa unášať životom, využívajte to, čo máte od ostatných navyše, čerpajte z toho a na životnej ceste stretnete všetko čo potrebujete aj bez toho, aby ste sa snažili, drali, predbiehali, kričali od bolesti a krvácali.

 

Žiadne novodobé a moderné osvety, kulty, ošiale, citáty a motivačné materiály neprekonajú starobylé pravdy a filozofiu. Opýtajte sa starých čínskych majstrov na dlhovekosť, spokojnosť, umenie, snahu a zdravie. Odpoveďou vám bude plynutie rieky.

 

Wu Wei – Konaj nekonaním

 

-feng shui MH-

V MEDITÁCII NEHĽADAJTE ZLOŽITOSŤ. JE TO O ĽAHKOSTI.

Mnohí si myslia, že meditovať je obtiažne. Ide ale o ľahkosť. Žiadne zložité a krkolomné úkony a pozície. Zložitosť z toho robia ľudia, ktorí by chceli byť tými, ktorí meditovanie vymysleli a zadefinovali. 

Aj pri Buddhovi to bolo o ľahkosti. Proste sa rozhodol, že si sadne pod strom a bude sedieť, až kým nenadobudne poznanie. A skutočne stačí len sedieť, alebo pokojne aj ležať. Záleží na tom, aby ste sa v danej polohe cítili dobre. Nemusia to byť žiadne krkolomné pozície s prepletenými nohami ako praclík, ktoré človeku ani nie sú prirodzené. 

Je dôležité si nájsť svoju obľúbenú polohu, aby ste sa cítili dobre, nič vás netlačilo, ani nebolelo a dosiahli ste tak uvoľnenie. To asi nepríde hneď na prvýkrát, no pravidelnosťou ho časom dosiahnete. Akýmsi vnútorným zrakom sledujte svoje pocity; pozorujte myšlienky, ako sa vám preháňajú hlavou, ale nesnažte sa ich vyriešiť. Len ich cíťte a pozorujte ako film v kine. Alebo ako vlak, ktorý ťahá vagóny, plné vašich myšlienok. Odíde jedna, príde ďalšia. Postupne venujte pozornosť svojim pocitom, ktoré sa vo vás objavujú pri pozorovaní toho, čo sa vám odohráva v hlave. Ako sa vaše telo uvoľňuje a ako niektoré časti vibrujú, alebo sa zahrievajú. Len buďte pokojní, v pohodlnej polohe a nehýbte sa. Všetko príde samo. Chce to cvik, no rozhodne v tom nehľadajte zložitosť, náročnosť a extrémne umenie.

O PRIRODZENOSTI, TALENTE, ŠŤASTÍ, NAPLNENÍ A POZNANÍ SAMÉHO SEBA

To, že sa narodíme v určitý čas na určitom mieste má svoj zmysel a ovplyvní nás to v momente prvého nádychu. Nikdy to nezmeníme. To, čo sme dostali navyše od ostatných. Našu jedinečnosť, talent, predpoklady. 

 

Aj lev sa narodí levom a nikdy sa z neho nestane srna. Človek sa tiež narodí tým, kým skutočne je a mnohí si myslia, že  môžu všetko zmeniť. Že sa môžu naučiť aj to, čo nie sú. Čo v sebe nemajú. Tak sa ženú za zmenou seba samého.

 

A tak Tigre žijú ako Opice, Kone sa chovajú ako Kohúti a Prasatá sa pasujú za Drakov. Premaľujte ale tigra na zebru a chcite po ňom, aby žil v stáde, alebo prerobte zebru na tigra a chcite po nej, aby žila sama v džungli. To by asi nešlo. A presne tak to je aj s ľuďmi, ktorí sa snažia žiť inač, než ako sa narodili. Každý človek má svoj vrodený talent. Každý jeden. A ten talent má každý na to, aby ho využíval. Aby priniesol svetu niečo svoje. Musíme tento talent a predpoklady využívať a stať sa v tomto talente majstrami, pretože len tak môžeme byť užitoční ostatným. Ak budeme sami sebou a kým skutočne sme. Ak sa totiž budeme snažiť byť niekym iným, nebudeme skutočne šťastní a neprežijeme svoj naplnený život. Nebudeme prospešní okoliu, pretože mu nedáme to, čo skutočne máme – svoj talent. 

 

Kto by chcel chodiť k pekárovi pre toaletný papier, alebo k zubárovi pre okuliare? Bohužiaľ tak to dnes vo svete vo väčšine prípadov chodí. Talentovaní lekári sú právnikmi, z maliarov sú ekonómovia, talentovaní sochári sú administratívnymi pracovníkmi. 

 

Ak nežijete svoj život, tak ho nikdy nemôžete naplniť. Pretože len naplnený život prináša šťastie. Musíte teda poznať svoje JA, svoj prirodzený talent, potenciál. Príroda nevytvorila nič bez svojho zmyslu a všetko tu má svoju úlohu. Každé zviera, rastlina, človek. Preto sa našej práci často hovorí “povolanie” – to, k čomu sme boli povolaní. A koľko ľudí skutočne vykonáva svoje povolanie?

A k čomu ste boli povolaní Vy? Poznáte svoj prirodzený talent a predpoklady? Rozvíjate ho, zdokonaľujete sa, ste majstrami svojho talentu? Je to, čím prispievate svojmu okoliu skutočne tým, s čím ste prišli na tento svet? Ak nie, radi Vám pômožeme tento Váš talent poznať. Stačí nás kontaktovať mailom a objednať sa na konzultáciu. Na osobnom stretnutí urobíme analýzu, a typológiu charakteru Vašej osobnosti. Budete presne vedieť, kým ste, prečo tu ste a aký talent máte rozvíjať a rozdávať ostatným. 

 

Buďte tým, kým ste a nebudete šťastní len Vy, ale aj Vaše okolie. 

 

-feng shui MH-

HROZBA ZNÁSILNENIA. SEBAOBRANA, PREVENCIA, OSVETA.

Dnešný článok možno nebude tak lahodiaci duši, budem ho písať v inom štýle a bude sa čítať ťažšie, no bohužiaľ aj táto téma je aktuálna a závažná a je dobre si občas uvedomiť, že to nie je niečo, čo sa deje niekde daleko od nás, alebo len v zlých filmoch, neobyčajným ľuďom. Je preto dobré si uvedomiť prítomnosť tejto hrozby a vedieť sa brániť, nezanedbávať prevenciu a osvetu.

Človek má v sebe stále aj zvieraciu, pudovú stránku, ktorú už dlhodobo v mnohých smeroch zastrašuje zákon a vidina trestov. No v kolíske ľudstva predstavovala sexuálna túžba chlapa uloviť si ženu a zmocniť sa jej skôr, než mu zase neušla do lesa. Nebrali to ale tak, že by sa dopustili niečoho zlého. A v dnešnej dobe stále existuje sexuálna túžba, no taktiež sa riadime zákonom, zásadami, verejnou mienkou, pravidlami spoločnosti a spolunažívania. Máme vštepovanú jasnú definíciu dobra a zla. No stále je tu ten zvierací pud, ktorý máme od prírody.

Dnes chcú byť ženy sexy, pútať pozornosť a byť obdivované. Čo ale znamená byť sexy? No predsa vzbudzovať sexuálnu túžbu u čo najviac chlapov. Tu však hrozí riziko, že sa medzi nimi nájde taký, ktorý si tento signál vysvetlí po svojom a zaútočí. Veď predsa, ak chce byť žena vyzývavá, čo to znamená? K čomu vyzývajú? Mini oblečením, nápadným makeupom, zvodným tancom, dráždením? Vyzývajú k sexu, napriek tomu, že nechcú aby k nemu došlo. No je dobre si uvedomiť, že medzi stovkou chlapov na diskotéke sa môže nájsť jeden, ktorý sa neovládne. A aj o tom je dôležitosť prevencie. Dávať pozor, aké signály, vibrácie dávate do priestoru. Medzi ľudí. Pretože ženy, uvedomte si, že ženská krása sa nemeria podľa toho, koľko mužských rozkrokov okolo seba prekrvíte.

Je príliš naivné si myslieť, že “prečo práve mne by sa malo niečo stať?” a chodiť v noci samé, často cez miesta, ktoré sú opustené, nefrekventované, neosvetlené; stretávať sa s cudzími chlapmi, ktorých spoznáte cez internet; siahať chlapom pri tanci do rozkrokov, zvádzať ich, ísť s niektorým z nich samé na odľahlé miesto a potom to zrazu všetko stopnúť, pretože ste mali v úmysle len provokovať.

Je taktiež naivné si myslieť, že sa dokážete samé ubrániť, ako som to už počul od poniektorých žien a že sa dokážete bleskovo a presne trafiť útočníkovi kolenom do rozkroku. Taktiež nie je možné vo chvíli, keď vám niekto odzadu zovrie hrdlo, aby ste bez paniky stihli rozopnúť kabelku, nájsť v nej slzák a presne ním trafiť násilníka a to bez toho, aby ste ním zasiahli aj seba. Taktiež väčšina obranných techník je k ničomu, pretože útočník k vám málokedy bude ideálne otočený, aby ste ho mohli zasiahnúť a čeliť niekomu, kto má reálny úmysel vám ublížiť, je úplne niečo iné, ako tréning, alebo boj s rozhodcom. Tento akt sa totiž nezastaví po pobúchaní rukou o žinienku v snahe vzdať sa, a nie je nablízku nikto, kto by píšťalkou fyzický stret ukončil a vyhlásil víťaza. A ten strach a panika? Tá zohráva najväčšiu úlohu. Môže vás totálne odstaviť, paralyzovať. Všetko bude hrať proti vám. Jediné, čo môže pomôcť, je kričať. Žiadny násilník netúži po svedkoch, ani náhodných záchrancoch. Krikom vzbudíte pozornosť a je tam reálna šanca zastrašiť násilníka. Z reálne efektívnej sebaobrany je dobré používať údery hlavne v zásade tvrdým na mäkké, mäkkým na tvrdé. Nesnažiť sa za každú cenu bezhlavo udierať päsťou do hlavy. K výučbe aktívnej a efektívnej sebaobrany špeciálne pre ženy slúži mnoho programov. A v Orient akadémii vás taktiež naučíme, ako čeliť útokom násilníka. Stačí nás kontaktovať.Stretol som sa s mnohými ženami, ktoré boli znásilnené, hľadali pomoc a boli ochotné sa so mnou o tom rozprávať. Väčšina z nich tvrdila, že tušili, že k útoku dôjde, no nevenovali tomu potrebnú pozornosť. Či už hrdosť, tvrdosť, ľahostajnosť a predstava, že každý má strach zo zákona, alebo sa dá zastrašiť bránením sa. Mysleli si, že sa dokážu ubrániť a že sú dosť silné na to, aby premohli útočníka. Omyl. Ale existuje mnoho iných situácií a okolností, ktoré len potvrdzujú chorobnosť, zvrátenosť a narušenosť páchateľa.

Opäť zdôrazním prevenciu. Nesnažiť sa za každú cenu byť stredobodom spoločnosti na nevhodných miestach, nezúčasťnovať sa sexistických rozhovorov, nebyť za každú cenu vyzývavé, neprovokovať, nezačínať niečo, čo nemáte v úmysle dokončiť, nerozdávať telefónne čísla, adresy, nesúhlasiť s doprovodom domov, ak toho človeka nepoznáte, nestretávať sa samé na osamelom mieste s niekym, koho identita vám je známa len z internetu, pozor na neosvetlené miesta, nefrekventované uličky a neskoré osamelé prechádzky, cesty domov a falošné predstavy, že vám sa predsa nemôže nič stať, alebo že sa ubránite. Stačí zanedbanie maličkosti a kvôli chvíli strachu, bolesti a bezbrannosti budete poznačené po zbytok života.

Riziko sexuálnych útokov na ženy je možné v každom veku, napriek tomu tie mladšie generácie majú z tejto problematiky zábavu. Osveta a informácie sú však veľmi doležité už v skorom veku. Sexuálne motivovaných násilných činov pribúda a prevencia a príklady zo života, aj keď sú drastické, je nutné predkladať ako skutočnosť, že to nie je nereálna hrozba a následky sú trvalé, ako na tele, tak na duši.

Zhrnul by som to tak, že žena, ktorá vzbudzuje túžbu svojim vyzývavým správaním, výzorom, oblečením, riskuje, že sa jej bude chcieť niekto zmocniť. Niekto,kto v sebe neudrží tú potrebu, ktorá je stará od nepamäti a krotená len zákonom a možnými následkami na potrestanie, či odsúdenie verejnosťou. Je to ako s peknou vecou, ktorá sa zapáči zlodejovi a ten vie využiť príležitosť a ukradne ju pre seba. Ak teda žena ide s úmyslom byť sexy, mala by rátať s tým, že sa niekto nemusí udržať. Že niekde blízko je zrúda, ktorá ju pozoruje a čaká na príležitosť. Zrúda, ktorá si vyberá na základe niečoho, čo jej udrie do očí, niečoho čo je iné, čo vyčnieva.

Motívov útokov je veľa, niektoré sexuálne orientované, iné kombinované s túžbou po krvi, po pocite moci, po vybití si nenávisti, po radosti z násilia. Nech je žena atraktívna, sexy, mladá, pekná, chudá, ale aj stará, neatraktívna, pri tele, vždy je tam to jedno a to vytvorenie príležitosti pre útočníka. Príležitosť vytvorená samotou, neopatrnosťou, ľahostajnosťou, vyzývavosťou, provokáciou.

Viem, že žiadna žena nebude chodiť oblečená vo vreci a neprestane sa maľovať a chodiť do spoločnosti. Nie je ich vina a zlyhanie, že sa po svete potulujú zrúdy, konajúce pudovo, nerešpektujúc slobodu a posvätnosť tela, aj keď sexuálna túžba, jej ukojenie a zvierací sposob zmocnenia sa ženy je starší, ako právo a zákon a navždy bude zapísaný do konania človeka, podobne ako zvieracie počínanie si pri športe, pri boji, alebo v kritických, hraničných situáciach. Treba s tým v živote počítať. Počítať s touto formou „ľudskosti“ vždy, keď sa vyberiete do ulíc, do spoločnosti, alebo keď večer zabudnete zamknúť dvere.

Príklad zo života:

Čakal som po práci v neskorých nočných hodinách na električku. Neďaleko je turistická ubytovňa, ktorá poskytuje strechu nad hlavou roznym individuám. Všimol som si, ako cez park ide atraktívna mladá dáma, v minisukni a nejakom torze trička a oproti nej sa tackajú traja mladíci. Keď sa s ňou na chodníku míňali, tak jeden z nich za ňou obdivne zapískal. Ona ihneď pohotovo zareagovala, začala vyzývavo vrtieť zadkom a posielať im bozky. To jeden z podgurážených mladíkov vzal ako výzvu, spolu s kumpánmi ju dobehol, chytil za ruku a začal ťahať hlbšie do parku, medzi stromy, do tmy. To už jej ale jedno nebolo, aj keď si o to koledovala. Keby som neskríkol, aby ju nechali, kto vie, čo by sa bolo stalo a či by ešte niekedy v živote natiahla na seba minisukňu.

DRAK V ČÍNSKOM HOROSKOPE – PREDURČENIE NA VEĽKÉ VECI

Drak spolu so zajacom a tigrom patrí v čínskom zverokruhu k energii dreva. A ak ste DRAK, tak by ste mali využívať jeho schopnosti, talenty a prednosti, či už v práci, obchode, koníčkoch, alebo vzťahoch.


Drak je vizionár. Letí vysoko nad ostatnými zvieratami zverokruhu a už z diaľky vidí príležitosť, nebezpečenstvo, problémy a riešenia. A ukazuje ostatným, čo majú robiť. Na všetko má nápomocné osoby, ktoré ho následujú a počúvajú. A pomáhajú mu v dosahovaní jeho cieľov, v práci, kariére atď.

Je veľmi chytrý, vnímavý a inteligentný a túži po poznaní a ďalšom vzdelávaní. Dokáže nájsť okamžité cesty z problémov a neobvyklé, efektívne a rýchle riešenia, preto je vhodné ho nasadiť na riešenie zložitých situácií, z ktorých dokáže úspešne výjsť.

Má nadhľad, je veľkorysý a neznáša maličkosti, detaily. Je stvorený na veľké veci a pri ich dosahovaní často zabúda na ostatné.


Často býva detinsky naivný a nie je schopný zákerností. Na život sa díva veľmi odvážne.

Drak oplýva silou, zdravím a energiou. Jeho riešenia vám vyrazia dych, dokážu zmeniť svet, no pre veľké veci nedokáže spoznať vlastné dieťa, keď doňho vrazí na ulici. Jeho naivitu často možno nazvať hlúposťou. Nechá si nahovoriť čokoľvek. Je ale veľmi otvorený a nie je malicherný.

V snahe o dokonalosť kladie vysoké nároky jak na seba, tak aj na svoje okolie. Je tvrdohlavý a často hovorí veci, o ktorých dôkladne nepremýšľa, no aj tak je dobré dať na jeho mienku, pretože má dobrý úsudok. Vidí všetko z výšky, skôr ako ostatní. Je to rodený vodca. Chce byť v čele a stredobodom pozornosti.


Drak dokáže vykonávať každé povolanie a v každom bude úspešný. Ak sa venuje veľkým veciam, dosiahne svoj cieľ. Má rád risk, hazardné hry, šport. Musí byť neustále v pohybe. Často mení miesto pobytu, bývania a taktiež zamestnanie. Rovnako mení aj priateľov – ako rukavice.

Pre svoj egoizmus nevidí cenu iných ľudí. Je výbušný, netolerantný, netrpezlivý, nadutý. Svoju zlú náladu si často vybíjajú na ostatných.


Potrebujú veľký priestor, vysoké stropy, dostatok svetla. Musia mať potrebnú voľnosť, aby mohli lietať.


Ak ste drak, využite tieto predpoklady pri voľbe povolania a kariéry. Ste predurčení na veľké veci a rodení vodcovia. A ľudia vás budú následovať. Ale pozor, je dôležité poznať celý svoj astrotyp, v ktorom býva viac, ako len jedno zviera a tie sa navzájom ovplyvňujú. Môžete mať v sebe výraznejšie práve iné zviera, ako je drak. Preto pozor na lacné, časopisové horoskopy, ktoré nie sú šité na mieru.

-feng shui MH-

IDENTITA TIGRA. NEDISCIPLINOVANOSŤ, ODVAHA, NEPOSLUŠNOSŤ, ADRENALÍN, VODCOVSTVO

Tiger patrí v Čínskom zverokruhu spolu so zajacom a drakom k elementu dreva. Ak ste tiger, mali by ste poznať jeho predpoklady, skryté talenty a prednosti.


Tiger sa vyznačuje extrémnou aktivitou, ktorá môže mať až zničujúce následky. Potrebuje mať vždy niečo na práci. Dokáže vyčkávať ukrytý a potom vyskočiť zo zálohy nepriateľovi po krku.

Tiger sa dokáže presadiť. Je rodený dobrodruh, vizionár a rebel. Často je vnútorne rozorvaný. Vedie skôr monológ a ľudia okolo ho príliš nezaujímajú.


Je veľmi aktívny a neustále musí niečo robiť. Je nedisciplinovaný a popudlivý. Čas preňho nie je dôležitý. Dokáže dlho vyčkávať na príležitosť, alebo sa behom chvíle vzdať.

Má rád adrenalín a nebezpečenstvo. Preto sa hodí na povolania, ktoré majú v sebe riziko a nebezpečenstvo.


Nemá rád autority a často napadá ľudí, ktorí sú nad ním a chceli by mu rozkazovať. Je totiž z materiálu, z akého sú vytesaní vodcovia a revolucionári. Preto nie je vhodný zamestnanec, ale skôr do čela spoločnosti. Môžete ho dať do vedenia, rozbehnúť novú firmu, alebo produkt na trh, no nie na dlho, aby to svojou prehnanou aktivitou nezničil.


Chová sa odvážne, no často býva zbabelý.

Tiger predbieha dobu a pohŕda konvenciami.

Rovnako dobre sa hodí do čela vedenia banky, ale aj ako boss zločineckej organizácie. Nadriadených nepočúva, no on vyžaduje od ostatných poslušnosť.

Ak ste tiger, využite tieto schopnosti a predpoklady na dosahovanie svojich cieľov. Bude sa vám dariť.


Treba si uvedomiť, že nikto v sebe nemá iba jedno zviera, ako si mnohí ľudia myslia podľa lacných Čínskych horoskopov. Máte ich v sebe viac a navzájom sa ovplyvňujú. Niektoré vlastnosti posilňujú a niektoré sa oslabujú. Ak máte záujem vedieť, čo v sebe máte vy, neváhajte ma kontaktovať.

/fengshui.mh@gmail.com/

VYČNIEVAJ Z DAVU – NEBEZPEČNÁ FRÁZA SNAŽIACA SA NARUŠIŤ HARMÓNIU ŽIVOTA

Jedným z fenoménov doby je aj honba mladých ľudí za individualitou a skreslené predstavy toho, prečo a ako byť originálny. Neprirodzene a násilne. Nie svojim talentom, ani predpokladmi, ale podľa poučiek z motivačných materiálov.

“Vyčnievaj z radu” , fráza, ktorá Vám viac uškodí, ako pomôže. Jej odôvodnenie znie pekne, máte pocit, že ste niekto a tým niekým môžete byť len vtedy, ak budete iní, ako ostatní. Už len z princípu. Nasilu robiť všetko opačne, snažiť sa šokovať, vyčnievať, ísť proti všetkým, proti prúdu, robiť si všetko podľa seba, nemať disciplínu, systém a zmysel pre tradície. Týmto konaním však dosiahneme len opak harmónie. A harmónia je pre život a zdravie veľmi dôležitá. Približovanie sa k nej.

Harmónia a rovnováha.

Pre život a zdravie je dobré zapadnúť, splynúť s prostredím, ísť s dobou. Keď život plynie ako pokojný tok rieky. Pretože ak začnete na seba neprirodzene priťahovať pozornosť, nikdy si neoddýchnete.

Ak si prefarbíte vlasy na zeleno, len tak z rebélie a chuti šokovať, vybočovať z davu, tak všetky pohľady a ukazováky budú na vás. To človeku berie energiu. Človek vždy cíti, keď sa niekto naňho díva, alebo naňho ukazuje, a takýmto vyčnievaním sa to znásobuje.

Ak si na ulici, kde sú domy podobné jeden druhému postavíte nejaký úplne iný, ktorý pôsobí rušivo, má atypické farby a tvary, tak znovu na seba len pritiahnete intenzívnu pozornosť a v takomto dome sa nebudete dobre cítiť, neoddýchnete si v ňom, nevyspíte sa a môže sa stať, že mu začnú praskať steny, alebo budete čeliť mnohým poruchám.

Kde nie je harmónia a rovnováha, tam vznikajú problémy. Únava, psychické problémy, choroby, vyčerpanie.

KRUHOVÝ TRÉNING: VÝSLEDKY CVIČENIA ZA TÚ SVALOVKU STOJA

Rozdiel medzi kruhovým tréningom a cvičením v posilňovni je v tom, že vo fitness centre sa zameriava každý sám na seba, zatiaľ čo kruhový tréning nemusíte cvičiť iba individuálne, ale aj v spoločnosti iných ľudí, pričom rozvíjate súťaživosť – povzbudí vás, že v tom nie ste sami a vzájomne sa donútite zvyšovať svoje výkony.

 

Kruhový tréning je kombináciou silového tréningu, kardiotréningu a cvičenia s vlastnou váhou, takže o stereotype nemôže byť reč. Ide o „fullbody“ tréning, ktorý formuje postavu a zlepšuje fyzickú kondíciu. Spaľuje tuky a zároveň posilňuje svalstvo celého tela. Striedajú sa pri ňom aerobné a neaerobné cviky, pričom sa cvičí v kruhu na stanovištiach, medzi ktorými sa cvičenci presúvajú. Intenzívne a bez prestávky. Každé stanovište sa venuje inej časť tela.

Dôležité je od začiatku do konca cvičiť naplno a tak posúvať svoje fyzické, aj psychické limity. Kruhový tréning sa pritom hodí jak pre začiatočníkov, tak pre pokročilých.

 

Cieľom kruhového tréningu je:

– zvýšenie fyzickej kondície

– nárast svalovej hmoty

– spevnenie postavy

– redukcia tuku

 

Pre ten správny efekt je potrebné cvičiť pravidelne a s kvalitným cvičebným plánom, ktorý si môžete zostaviť aj na doma, keďže ku kruhovému tréningu vám postačí váha vlastného tela. Výpady, rôzne typy drepov, angličáky, výstupy na stoličke, kľuky, skracovačky, sedľahy, planking, skipping …. . Časom si môžete pomôcky k cvičeniu dokúpiť. Sú ľahko dostupné cez internet, alebo v každom športovom obchode.

Ak však vyrazíte medzi ľudí, užiť si to v telocvični s inými cvičencami, využijete aj nakladacie činky, závažia, kettlebelly, fitness dosky, overbally, posilňovacie gumy, jednoručky, balančné podložky … , takže pestrosť cvikov je zaručená. Ak máte záujem o takýto druh tréningu, neváhajte nás kontaktovať. Venovať sa vám bude náš skúsený inštruktor. Pod jeho vedením prebieha pred tréningom zahriatie organizmu jednoduchými cvikmi, aby sa svaly pripravili na záťaž. Až potom sa začne samotný tréning, z ktorého vás na druhý deň bude bolieť telo. Ale tak to má byť. Medzi jednotlivými stanovišťami sa cvičenci pohybujú na zaznenie gongu, alebo na povel trénera. V krátkych intervaloch tak podáte maximálny výkon a vyplavíte veľké množstvo endorfínov.

Medzi kolami sú krátke pauzy a po cvičení samozrejme strečing, aby sa predišlo bolestivej svalovke. Každý kruhový tréning je iný a obmieňajú sa cviky, aj cvičebné pomôcky.

A nezabudnite na to, čo mnohí radi zanedbávajú – brucho.